Day 32 (su 28.12.), turismia Trasteveressä

Posted on Tuesday, December 30, 2008 at 01:18 by petri.
Categories: Yleistä ja yksityistä.

Sunnuntai päätettiin omistaa turismille eli 12 tunnin unien jälkeen tutustuimme vastapäiseen Palazzo Corsiniin. Ehkä taideaarteita olennaisempaa on arkkitehtuuri ja se, että Ruotsin kuningatar Kristiina kuoli tuossa vastapäätä. Sen jälkeen käytiin Piazza Sant’Egidiolla kaupunginmuseossa, jossa oli herra Franzin upeita vesivärimaalauksia Roomasta 1800-luvun lopusta… Aivan olennainen näyttely ihan kenelle tahansa! Sitten tsekattiin vielä Viale Trasteveren etelänpuoleiset pääkirkot: Santa Cecilia (kuvassa alla), San Francesco a Ripa ja Santa Maria dell’Orto. Oikein hyvä saldo ja Santa Ceciliassa saatiin vielä kaupan päälle nauttia japanilaisen tai korealaisen nunnan urkuharjoittelusta.

Illallista päätettiin syödä kotona, joten ostettiin La Standasta (auki sunnuntaina!) täydennykset. Valmistettiin capreset ja kesäkurpitsapastaa. Secondoksi vähän makkaroita (joita on kaappi vielä pullollaan) ja Urbinon caciottaa. Jälkiruoaksi oli hankittu ricotta-päärynäkakku (5,99 €), jonka syömiseen kutsuttiin avuksi myös Asta. Astan kanssa sitten perehdyttiin islantilaiseen sukututkimukseen, joka on aivan uskomaton maailmansa. Asta esimerkiksi tietää sukulinjansa suoraan siitä ensimmäisestä norjalaisesta, joka saapui 1200 vuotta sitten Islantiin ja myös tämän esi-isänsä (jolla on patsas Reykjavikissa) isovanhemmat. Vaatimattomat 30 sukupolvea ja kaikki selattavissa omilla tunnuksilla netissä!

Johanna ja Asta “lost in Iceland”

no comments yet.

Leave a comment

Names and email addresses are required (email addresses aren't displayed), url's are optional.

Comments may contain the following xhtml tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>