Day 66 (la 31.1.) arrivederci tutti

Posted on Monday, February 16, 2009 at 14:11 by petri.
Categories: Italia, Matkailua, Yleistä ja yksityistä.

Aamulla alkoi lopullinen pakkaus- ja siivousoperaatio.

Viimeinen lounas nautittiin Campo de’ Fiorilla Osteria Romanescan terassilla, josta aloitin tämän kertaisen Rooman matkani. Olisin halunnut syödä “hannibalit” eli maksaa ja punkkua, mutta maksa oli juuri ehtinyt loppua, niin sainkin herkullista kania ja artisokkaa! Tietenkin sää oli ikävän aurinkoinen ja lämmin, ja “veitset pyörivät haavoissa kuin iskuporakone”, mitä lähemmäksi lähtö tuli.

Minuutit kuluivat nopeasti, mutta kamat saatiin helposti pakattua ja “vanha ja uskollinen kreikkalainen orjani” ehti hyvin imuroida, pestä ja vahata 2 huonetta eli yli 60 neliötä! Noutaja tuli viideltä ja Finnair kuljetti tuhlaajapojat takaisin tundralle… Konjakkipuudutus oli ihan välttämätön, ettei ihan tajuaisi mistä on kyse.

no comments yet.

Leave a comment

Names and email addresses are required (email addresses aren't displayed), url's are optional.

Comments may contain the following xhtml tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>